Aktualności

Czyli o tym co się ostatnio ciekawego wydarzyło


2/23.VI.2019 – Echo Trombity 2019

I oto nasz pierwszy poważny konkurs, a tak właściwie to pierwszy w ogóle jakikolwiek konkurs. Dotychczas graliśmy tylko „z okazji”. Z okazji Bożego Narodzenia, z okazji Wielkanocy, Dnia Babci i Dziadka, a nawet z okazji Święta Muzyki Dętej niedaleko Monachium. No ale w konkursie jeszcze udziału nie braliśmy.

Przygotowania były trudne, tym bardziej, że Kapelmistrz podszedł do tematu bardziej niż poważnie i nie było żadnego zmiłuj. Była ostra jazda, dodatkowe czwartkowe próby, nie było miejsca na żarty. No dobra, żarty się na próbach zawsze się zdarzają, ale tym razem  trzeba było uważać, bo można było ostro po uszach dostać. Przebrnęliśmy przez to z trudem i poszliśmy grać.

Echo Trombity składają się z dwóch części. Eliminacje, które w naszym przypadku odbywały się w Wieliczce. Później, na tych którzy dobrze wypadli w eliminacjach czekał finał. Finał odbywa się w Nowym Sączu w Miasteczku Galicyjskim.

Jak już wspomniałem eliminacje były dla naszym pierwszym konkursem. Z jednej strony czuliśmy z tego powodu taką pewną nieśmiałość i napięcie. Z drugiej strony było poczucie, że dopiero zaczynamy, że jesteśmy najmłodszą orkiestrą w konkursie i będzie jak będzie. To dawało nam trochę wewnętrznego spokoju i niewątpliwie dobrze nam zrobiło na psychikę. Tego zdania na pewno nie podzielał Kapelmistrz, który szedł tam z nami tylko w jednym celu. Mieliśmy zagrać pięknie. Najpiękniej jak umiemy. Gramy nie dla konkursu, ale dla muzyki. No i zagraliśmy. Nie wszystko poszło idealnie, dopiero zapoznajemy się ze sceną i zasadami jakimi się ona rządzi, ale wypadliśmy naprawdę dobrze. Na tyle dobrze, że ku naszemu szczeremu zaskoczeniu zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce. To naprawdę był sukces. Pierwszy konkurs i wysunęliśmy się przed wiele orkiestr, które grają od nas dłużej, mają większe doświadczenie. Niewątpliwą była tu zasługa Kapelmistrza, który od początku nie dawał nam taryfy ulgowej. Męka przez którą przy nim przeszliśmy dała efekt. Warto było.

Zdobyliśmy drugie miejsce i zakwalifikowaliśmy się do finału.

Nasza krótka radość była radosna, lecz krótka. Po wygranych eliminacjach dopiero zaczął się hardcore. Tym razem oprócz poprawiania konkursowego repertuaru, doszło szaleństwo. No bo jak inaczej nazwać coś, czego my dopiero zaczynaliśmy się uczyć. Granie w marszu. Po krótce polega to na tym, że należy:
1. patrzeć na buławę Kapelmistrza
2. patrzeć na plecy i nogi Kapelmistrza, żeby utrzymywać prawidłową odległość od niego – jakieś 3 do 5 metrów (lub 1,5 metra od tego co idzie przed Tobą)
3. patrzeć na boki, żeby cały czas trzymać odpowiednią odległość od osoby z lewej i prawej strony
4. pilnować wszystkich poleceń dawanych przez Kapelmistrza
5. patrzeć w nuty
No…. chyba tyle. A! Jeszcze jedno, bym zapomniał. No grać jeszcze przecież trzeba i to ładnie i w rytmie. No i stroić, stroić! To jest naprawdę trudne i wymaga ogromnego skupienia.


Gramy razem od ponad 1,5 roku, ale marszu wiele nie ćwiczyliśmy. Teraz w krótkim czasie musieliśmy naprawdę opanować tę sztukę. Ostatnie dwie próby przed finałem dostaliśmy jasny komunikat. Albo w końcu się nauczymy, albo odwołujemy udział w finale, bo nie będziemy tam jechać tylko po to, żeby się skompromitować. Nie wiem czy z tego czy z innego powodu, ale daliśmy radę na tyle, że nie musieliśmy odwoływać wyjazdu. Jak udał się konkursowy przemarsz? Daleko do ideału, ale jak na pierwszy raz wyszło nieźle. Nie obyło się bez wpadek, ale zostaliśmy zauważeni.

Wyróżnienie I stopnia. 

Może nie jest to miejsce na podium, ale żałować nie musimy. Zostaliśmy szczerze pochwaleni przez komisję i jak na pierwszy raz daliśmy radę.


12.V.2019 – Święto Muzyki Dętej w Monachium

Co to był za koncert!

To niewątpliwie kamień milowy w historii naszej orkiestry- powstaliśmy nieco ponad rok temu, a już przypadł nam w udziale zaszczyt reprezentowania Powiatu Wielickiego na corocznym Święcie Muzyki Dętej w Monachium. Były gromkie brawa, owacje i bisy, a po koncercie wiele ciepłych słów i wspaniała biesiada w niemieckim stylu.

Przygotowania obejmowały pracę nad nowym, ambitnym repertuarem- zaprezentowaliśmy kilkanaście nowych utworów, w tym marsze, walce, pieśni ludowe i muzykę rozrywkową. Orkiestra, występująca w nowych, specjalnie na tę okazję szytych garniturach koncertowych, prezentowała się wyśmienicie. Oklaskiwało nas kilkaset osób, a nasz występ był najdłuższy spośród sześciu zaproszonych zespołów.

 

 

Wraz z nami na scenie wystąpił wicestarosta Henryk Gawor, który zagrał na nowiutkich czynelach marszowych (inaczej zwanych talerzami marszowymi). Za udany występ pan starosta otrzymał od nas tytuł „Honorowego Czynelisty”.

Na scenie towarzyszył nam również sołtys Koźmic Wielkich Kazimierz Windak pełniąc w galowym mundurze górniczym rolę chorążego oraz mama jednego z młodszych muzyków, Pani Joanna Tomczykiewicz, której przypadła w udziale prezentacja emblematu Orkiestry Koźmice powiązanego z symbolami wielickimi oraz polską flagą.

 

 

Niewątpliwie nasz pobyt i występ podczas Dni Muzyki Dętej w powiecie monachijskim był dla Orkiestry Koźmice wielkim wydarzeniem. Święto Muzyki Dętej w Obersschlisseheim koło Monachium, które w tym roku odbywało się w dniach 9-13.05., co roku przyciąga miłośników muzyki i imprezy w iście bawarskim stylu. Liczymy, że będzie to pierwszy krok ku międzynarodowej karierze naszej koźmickiej orkiestry.


25.XI.2018 – Koncert rocznicowy

25.11.2018 odbył się koncert rocznicowy. Udział wzięło 23 muzyków. Zagraliśmy 14 utworów (około godziny grania), było dużo ludzi, podobało się, były oklaski i podziękowania a po koncercie tort i poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za liczny udział (sala Domu Ludowego w Koźmicach Wielkich pękała w szwach). Do następnej rocznicy !!!

11.XI.2018 – Orkiestra zagrała dla Niepodległej

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich miała miejsce uroczysta Msza Święta, której nasza orkiestra zapewniła oprawę muzyczną. Podczas celebry wykonaliśmy dziewięć utworów o tematyce liturgicznej i patriotycznej. Przy tak ważnej okazji nie mogło zabraknąć także hymnu państwowego – kościół wypełnił się głosami licznie zgromadzonych wiernych, którzy przy naszym akompaniamencie wspólnie odśpiewali kilka zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że była to wyjątkowo podniosła i uroczysta chwila, adekwatna do wydarzeń, jakie przyszło nam świętować.

 


To już rok!


 

Podziękowanie

Stowarzyszenie Muzyczne „Orkiestra Koźmice” składa serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi, parafianom oraz gościom Parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Koźmicach Wielkich za udzielone wsparcie finansowe dla naszej inicjatywy muzycznej.

Dzięki Państwa hojności udało nam się uzbierać kwotę 2049 zł (dwa tysiące czterdzieści dziewięć złotych).

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup instrumentu/instrumentów potrzebnych Orkiestrze.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc, która jest wyrazem Państwa sympatii i życzliwości dla naszych dotychczasowych działań.

Zapewniamy, że nie osiądziemy na laurach lecz będziemy pracować jeszcze ciężej wnosząc swój wkład w kulturalne życie naszej społeczności.

 

 

Kierownik muzyczny/ Kapelmistrz

Adrian Drzewi

Kierownik Stowarzyszenia „Orkiestra Koźmice”

Jacek Kwiatkowski

 


9.IV.2018 – Koncert Wielkanocny

W poniedziałek 9 kwietnia nasza orkiestra wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Koźmicach Wielkich.

Z racji kończącej się oktawy Świąt Wielkanocnych, w czasie liturgii wykonaliśmy kilka około świątecznych utworów z najnowszego repertuaru. Orkiestra zagrała w pełnym składzie pod batutą Adriana Drzewi.

Po Mszy miała miejsce mini sesja zdjęciowa naszej orkiestry, której efekty już możecie oglądać na naszej stronie. Zdjęcia oraz foto relację z Mszy przygotował pan Robert Malec, któremu serdecznie dziękujemy za przygotowany materiał.


26.XII.2017 – Pierwszy występ za nami!

W drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia, w miesiąc od pierwszej oficjalnej próby, braliśmy udział w oprawie muzycznej mszy św. w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich.

W występach, oprócz podstawowego składu muzyków naszej orkiestry, brali udział gościnnie: Karolina Kotarba(saxhorn tenorowy) oraz Krzysztof Stefanik( trąbka). Wraz z Kapelmistrzem stanowiliśmy zatem 14 osobowy skład, co jak na orkiestrę z tak młodym stażem, jest całkiem dobrym wynikiem 🙂

Nasz obecny repertuar kolędowy prezentuje się następująco:

1. Wśród nocnej ciszy
2. Dzisiaj w Betlejem
3. Gdy się Chrystus rodzi
4. Cicha noc
5. Triumfy Króla Niebieskiego
6. Przybieżeli do Betlejem
7. Bracia patrzcie jeno
8. Wesołą Nowinę
9. Bóg się rodzi
10. O Gwiazdo betlejemska

Nasze wykonanie zostało nagrodzone przez licznie zgromadzoną publiczność gromkimi brawami, gratulacjami i błogosławieństwem ze strony księdza proboszcza.

Następnie spotkaliśmy się na sali Domu Kultury w Koźmicach na krótkie podziękowanie za wspólne próby oraz pierwszy udany występ. Spotkaniu towarzyszyły uroczyste życzenia świąteczno-noworoczne i przekazanie drobnych upominków dla wszystkich wykonawców Orkiestry Koźmice.


 

26.XI.2017 – Zaczynamy próby!

W ostatnią niedzielę (26.11.), w Domu Kultury w Koźmicach Wielkich, odbyła się oficjalna próba Orkiestry Koźmice, podczas której wspólnie zagraliśmy pierwsze utwory.

Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wybór repertuaru nie mógł być inny – na warsztat wzięliśmy cztery piękne polskie kolędy, które- mamy nadzieję- już wkrótce usłyszycie w naszym wykonaniu. I chociaż nawet wybitni muzycy aby dobrze zagrać wspólnie potrzebują czasu na tzw. „zgranie” się, Kapelmistrz pochwalił nas za poczynione postępy.

Wiemy, że czeka nas wiele pracy. Jednak mając wsparcie w naszych najbliższych, kibicujących dalszym postępom liczymy, że niedługo będziemy mogli umilić Państwu świąteczne spotkania dźwiękami płynącymi prosto z naszych serc.


 19.XI.2017 – Spotkanie inauguracyjne Orkiestry Koźmice

Miło nam poinformować, że 19.11. (niedziela) miało miejsce spotkanie inauguracyjne naszej nowopowstającej Orkiestry Koźmice.

Dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali chęć gry – zarówno czynnym muzykom, jak i osobom chętnym do nauki gry od podstaw.  Na spotkaniu zapisało się dwanaście osób grających oraz trzy, które będą chciały uczyć się gry.

Na tę chwilę skład Orkiestry Koźmice kształtuje się następująco :

Adrian Drzewi – Kapelmistrz
Adam Czajczyk – bęben marszowy
Bartłomiej Dańda – tenor
Rafał Juszczyk – tenor
Tobiasz Kolasa – saksofon tenorowy
Kacper Kotarba – tuba
Magdalena Kwiatkowska – flet poprzeczny
Jacek Kwiatkowski – tuba
Marian Macuga – saksofon altowy
Paweł Rybak – trąbka
Maciej Tomczykiewicz – puzon
Michał Uzar – flet poprzeczny, instrumenty perkusyjne

Dziękujemy Sołtysowi Koźmic Wielkich, Panu Kazimierzowi Windakowi, za udostępnienie sali w Domu Kultury, w której będą odbywać się cotygodniowe próby Orkiestry oraz Panu Adrianowi Drzewi za poświęcenie prywatnego czasu, wiedzy muzycznej i pasji.